Ana Sayfa Sağlık 2 Nisan 2021 0 Görüntüleme

Zayıf bağışıklık sisteminin belirtileri

‘Bağışıklığı zayıflamış’ bireyleri yahut diyabet yahut kanser üzere rahatsızlıkları olan yahut bedenlerinin enfeksiyonla savaşmasını zorlaştıran makul genetik bozuklukları olan insanları duymuşsunuzdur. Fakat teşhis edilebilir bir bağışıklık baskılayıcı durumun olmaması, bağışıklık sisteminin sağlıklı çalıştığı manasına gelmez.

Sindirim sıkıntıları, kronik yorgunluk, daima enfeksiyonlar, yavaş iyileşen yaralar… Bu meseleler size en azından biraz tanıdık geliyorsa, bağışıklık sisteminiz yüksek viteste çalışmıyor olabilir.

Çok sık soğuk algınlığı yahut diğer enfeksiyonlar yaşıyorsanız, sık sık yorgun hissediyorsanız yahut geçmeyen çeşitli hastalık belirtileri yaşıyorsanız, tüm bunlar zayıf bir bağışıklık sisteminin işareti olabilir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR?

Bağışıklık sisteminin asıl işi virüsler, bakteriler yahut öteki patojenlerin işgallerine karşı bedeninizi korumaktır. Bağışıklık sistemini, enfeksiyon ve öteki hastalıklarla savaşmak için birlikte çalışan organlardan, proteinlerden ve hücrelerden oluşan bir savunma ordusu olarak düşünebilirsiniz. Bağışıklık sisteminiz bunu, yabancı bakterilerin, virüslerin yahut öteki istilacı unsurların bir bağışıklık reaksiyonunu tetikleyen kesimleri olan antijenleri tanıyarak ve onlara karşı harekete geçirerek yapar.

Bedeninizin bağışıklık savunma sisteminin iki ana kısmı vardır. Birincisi, doğuştan gelen bağışıklık olarak isimlendirilir ve esasen her tıp yabancı istilacıya karşı kapsamlı bir ataktır.

İkincisi ise sonradan kazanılmış (adaptif) bağışıklık olarak isimlendirilir. Bu, hayatınız boyunca kazanılan öğrenilmiş bir savunmadır. Farklı antijenlerle karşılaştığınızda, bağışıklık sisteminiz onları sonradan hatırlayabilir ve bir dahaki sefere maruz kaldığınızda onlarla daha tesirli bir biçimde savaşabilir. Adaptif bağışıklık, suçiçeği üzere kimi hastalıkları sadece bir defa geçirmenin nedenidir.

ZAYIF BAĞIŞIKLIĞIN NEDENLERİ

Bağışıklık sisteminiz çok karmaşık olduğundan ve birlikte çalışan bir dizi farklı bileşene muhtaçlık duyduğundan, bazen işler karışabilir. Hem doğuştan hem de adaptif bağışıklık, bedeninizin güvenlik vazifelileri üzere daima devriye gezen ve sorun belirtileri arayan beyaz kan hücrelerini kullanır. Birkaç tıp beyaz kan hücresi vardır ve hepsi bedeninizin enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olur ve beyaz kan hücreleri düzgün çalışmadıklarında, bedeniniz hastalığa yatkın hale gelir.

Örneğin beyaz kan hücreleriniz antijenlere çok reaksiyon verirse, bedeninizde tehlikeli düzeylerde iltihaplanmaya neden olabilir ve alerji üzere kronik durumlara yol açabilir. Bazen bağışıklık sistemi, kendi sağlıklı hücrelerinize bile saldırarak otoimmün hastalık olarak bilinen hastalıklara neden olabilir. Tip 1 diyabet, romatoid artrit, multipl skleroz ve Crohn hastalığı dahil olmak üzere 100’den fazla otoimmün hastalık çeşidi vardır.

Öbür durumlarda, bir bağışıklık yetmezliği bozukluğundan yahut yalnızca yaşlanmanın bir sonucu olarak zayıf bir bağışıklık sisteminiz olabilir. Yaşlandıkça bedeninizin beyaz kan hücresi üretimi azalır. Hayat biçiminiz da bağışıklık sisteminizin ne kadar iyi çalıştığını etkileyebilir. Yetersiz beslenme bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir. Besin ilaçtır ve bedenimize aldığımız vitaminler ve besinler bağışıklık sistemimizin güçlü kalmasında büyük rol oynar. Bunun en kıymetli nedeni, bağışıklık hücrelerinin büyük bir kısmının bağırsağınızda yaşamasıdır. Sağlıklı bir bağırsak florası olmazsa, bağışıklık sistemi risk altına girer.

Çok sayıda işlenmiş besin yemek bağırsaktaki ziyanlı bakteri ölçüsünü artırabilir ve faydalı bakteri ölçüsünü azaltarak disbiyoz ismi verilen bir duruma yol açabilir. Bu, bağırsak zarının geçirgenliğini artırarak toksinlerin bağırsaktan dışarı ve kan dolaşımımıza sızmasına müsaade verir ve bu da genel bir bağışıklık işlev bozukluğu durumuna yol açar.

Çok fazla olan telaş ve gerilim de bağışıklık işlevini çeşitli biçimlerde aşındırabilir. Gerilim, yetersiz beslenme tercihlerine yol açabilir. Bu da bedenin bir cins beyaz kan hücresi olan lenfosit üretimini azaltır. Gerilim tıpkı vakitte uyku kalitesini etkileyen hormonal dengesizliklere de yol açar. Deliksiz bir gece uykusu uyumayı başarsanız bile uykunuzun kalitesi bozulur. Ve yüksek kaliteli uyku, bağışıklık sisteminizin gücünü arttırdığı vakit dilimidir.

ZAYIF BAĞIŞIKLIK SİTEMİNİN BELİRTİLERİ

Zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olduğunuzu gösteren kimi işaretler epeyce açıktır. Yalnızca bir soğuk algınlığı düşünün. Sağlıklı yetişkinlerin yılda birkaç defa soğuk algınlığı geçirmesi büsbütün olağan olsa da, daima yaşanan soğuk algınlığı bir şeyin zıt gittiğinin bir işaretidir.

Öksürük, burun akıntısı ve ateşin yanı sıra, bağışıklık sistemi zayıf olan şahıslarda sıklıkla sindirim problemleri görülür. Sıklıkla kabızlık hissedebilirler ve hatta sık sık ishalle uğraşmak zorunda kalabilirler. Üstte da belirttiğimiz üzere bağışıklık hücrelerinin büyük bir kısmı bağırsak florasında bulunur. Âlâ bakterilerin yanı sıra bağışıklığınızı destekleyen mikroorganizmaların bulunduğu yer burasıdır. Ve şayet ölçüleri düşükse, organizmanız kendini virüslerden, kronik iltihaplardan yahut otoimmün hastalıklardan daha güç koruyabilecektir.

Yavaş iyileşen yaralar üçüncü değerli belirtidir. Cildiniz kesildikte yahut ziyan gördükten sonra kendini yenilemekte zorlanıyorsa, sıhhatinize daha fazla dikkat etmek isteyebilirsiniz. Olağanda, yeni cildin daha süratli büyümesine yardımcı olmak için bedeniniz, besleyici istikametten güçlü kanı hasarlı bölgeye gönderir, bu da olağanda yaralarınızın iyileşme formudur. Lakin, bağışıklık sisteminiz zayıfsa, cildiniz sağlıklı bireylerde olduğu kadar çabuk kendini yenilemeyecektir.

Ayrıyeten yılda birkaç enfeksiyondan muzdaripseniz (örneğin yılda bir kereden fazla pnömoni geliştirirseniz) yahut hakikat ölçüde uyumanıza karşın daima yorgun hissediyorsanız, bağışıklık sisteminiz zayıf olabilir.

Pekala, günlük işlerinizi yaparken bu işaretleri fark ederseniz ne yapabilirsiniz? Öncelikle sıkıntılarınıza neyin sebep olduğunu belirlemelisiniz. Ve bazen zayıf bağışıklık sistemi nedenleri çok kolaydır ve kurtulmak kolaydır.

Beslenme Problemleri

Küçük bir burger yahut birkaç dilim pizza katiyetle bedeninizi her enfeksiyona yatkın hale getirmeyecektir. Fakat, doymuş yağ, şeker ve tuz bakımından yüksek bir diyet izlemek, zayıf bağışıklık sisteminin ana nedenlerinden biri olarak kabul edilir.

Çok sayıda işlenmiş besin ve karbonhidrat tüketmek, sırf bağışıklığınızı bozmakla kalmaz, birebir vakitte çeşitli enfeksiyonlara karşı daha düşük dirençle temaslı olan kilo alımına da neden olur. Pekala, çok kilolu olmak bağışıklık sisteminizi nasıl zayıflatır? Çok kilo, bedeninizdeki beyaz kan hücrelerinin hem sayısını hem de fonksiyonunu azaltarak, çoğalmalarını ve enfeksiyonla savaşmak için gereken antikorları üretmelerini önler. Bu nedenle, çok fazla kilo almak, ziyanlı hususlara karşı birinci savunma sinirinizi zayıflatır.

Öte yandan, çok sayıda meyve, zerzevat ve kuru yemiş içeren istikrarlı bir diyet, bağışıklığınızı denetim altında tutabilir. Taze meyveler, lezzetli kuruyemişler ve sebzeler, işlenmiş atıştırmalıklarınıza olağanüstü bir alternatiftir. Antioksidanların yanı sıra A, B, C ve E vitaminleri bakımından da varlıklı oldukları için, bedeninizin savunma sisteminin gücünü korumak için hayati ehemmiyete sahiptirler.

Sigara ve Alkol

Evet, sizi tekrar sigara içtiğiniz için rahatsız edeceğiz ve siz bırakana kadar durmayacağız.

Bu kere sigaranın ciğerlerinizi nasıl mahvettiğine dair detayları sizinle paylaşmayacağız, bunun yerine zayıflamış bir bağışıklık sistemine neden olan diğer bir kıymetli nedene odaklanacağız. Tütün dumanı sırf teneffüs yollarınızı tahriş etmez, birebir vakitte nefes aldığınızda saf olmayan ve sağlıklı havanın değiş tokuşunu da mahzurlar. Bu, sigara içenleri teneffüs yolu enfeksiyonlarına karşı daha hassas hale getirir. Bu durum bedeninizin doğal savunmasının zati zayıflamış olduğu sonbahar yahut kış aylarında bilhassa tehlikelidir.

Alkol tüketimi de bağışıklığı zayıflatan nedenlerden biridir. Çok fazla insan hala alkol aldığında bedeninin patojenlerle savaşma yeteneğinin azalabileceğini bilmiyor. Bunun nedeni, alkoldeki değerli bir metabolit olan ve akciğerlerinizin bakteri ve virüslere karşı doğal savunmasını zayıflattı bilinen asetaldehittir. Ayrıyeten alkol, ziyanlı istilacılara saldırıp onları parçalama sürecine de müdahale eder.

Hareketsizlik

Hareketsizlik de zayıf bağışıklık sistemi nedenlerinden biridir. Günlük rutininize nizamlı olarak biraz ter atacak aktivite ekleyerek, antikorlarınızın daha süratli dolanımına yardımcı olabilir ve böylelikle gerçek bir hasara neden olmadan evvel istilacıları yakalamalarını sağlayabilirsiniz. Antrenman, birebir vakitte sizi daha keyifli eden ve gerilimi önleyen hormonların salgılanmasını sağlar. Bu tıpkı vakitte düşük bağışıklığın nedenlerinden biri olduğundan, faal olmak bedeniniz için bir kazan-kazan durumudur.

Hareketsiz bir işi nispeten tembel, TV’ye bağlı bir ömür biçimiyle birleştirirseniz, bağışıklık sisteminizi zayıflatma riskiniz vardır. Son araştırmalar, yaşınız, cinsiyetiniz yahut öteki sıhhatsiz alışkanlıklarınız ne olursa olsun, hareketsiz kalmanın iltihaplanma ve başka kronik hastalıklar için en büyük nedenlerden biri olabileceğini gösteriyor. Bağışıklık sisteminize ve tüm bedeninize bir iyilik yapın ve günde en az 30 dakika faal olmaya çalışın. Herkesin bunu yapmak için kâfi vakti olmalı.

Fakat dikkat etmekte yarar var; çok az dinlenerek çok fazla yorucu antrenman yapmak, bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir. Gereğince dinlenmek, bedeninizin bağışıklık sisteminiz için hayati değer taşıyan daha fazla hücre ve başka antikorları salmasına yardımcı olur. Dinlenme ve iyileşme için ihtimam göstermezseniz, hastalanma talihiniz daha yüksek olur.

Gerilim Düşündüğünüzden Daha Büyük Bir Sorun

İşiniz konusunda daima gerilimli misiniz? Alakanız için çok mu endişeleniyorsunuz? Bir yakınınız sizi çıldırtıyor mu? Bunlar, zayıflamış bağışıklık sisteminizin nedeni olabilir.

Ggünlük olarak gerilimle gayret ediyorsanız, bedeniniz enfeksiyonla savaşan pek çok beyaz kan hücresi üretemediği için bağışıklık işleviniz baskılanır. Ve öykü devam eder; çok gerilimden muzdarip olduğunuzda, bağışıklık sisteminizin kusursuz çalışmasına yardımcı olan diğer alışkanlıkları da bir kenara bırakabilirsiniz. Yemekleriniz daha az sağlıklı olabilir ve uykunuzu kaybedebilirsiniz. Çok geç olmadan dikkatli olun ve rahatlayın.

Kısa yürüyüşler yapın yahut en sevdiğiniz yemekle kendinizi şımartın. Gerilimin kaçınılmaz olduğunu ve ondan büsbütün kurtulmanın bir yolu olmadığını biliyoruz. Fakat, sıhhatinizin, gerilim yaşamanın kurbanı olduğunu fark ederseniz, gevşemeye ve bedeninizi daha fazla hasardan muhafazaya çalışmalısınız.

Duygusal Travmalar da Bağışıklığınızı Zayıflatır

Son araştırmalar, trajik bir olayın bağışıklığınız üzerinde gerilime çok benzeri bir tesire sahip olabileceğini göstermektedir. Kimi araştırmalar, sevdiğiniz bir kişinin ani bir halde dağılmasının yahut vefatının, organizmanızın bağışıklık reaksiyonunu zayıflatabileceğini ve böylelikle grip üzere daha sık ve hatta daha şiddetli viral enfeksiyon riskini artırabileceğini öne sürüyor.

Tıpkı gerilim durumunda olduğu üzere, yasın artması kortizol üretiminin artmasıyla irtibatlıdır. Bu hormon aslında bağışıklık sistemimizin çok süratli reaksiyon vermesini pürüzler. Yüksek kortizol düzeyleri daha uzun müddet kalırsa, bu bağışıklığınızı daha derinden etkilemeye başlayabilir.

Uzmanlar, yalnız bir ömür sürmekle ilgili telaşın daha fazla gerilime yol açtığı ve bunun da doğal olarak zayıflamış bir bağışıklık sistemine yol açtığı konusunda da uyarıyorlar. Öte yandan, kısa bir sarılmanın bile duygusal sıhhatiniz ve münasebetiyle hastalıklara yatkınlığınız üzerinde inanılmaz derecede olumlu bir tesiri olabilir.

Ensonhaber

hack forum hacker sitesi hack forum gaziantep escort gaziantep escort Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı beylikdüzü escort
evden eve nakliyat şehirler arası nakliyat
hack forum forum bahis onwin fethiye escort bursa escort infoisrael.net casino siteleri deneme bonusu veren siteler meritking meritking izmit escort adana escort Ataşehir escort ankara escort bostancı escort kadıköy escort slot siteleri casibomcu.bet deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler hack forum hack forum hack forum hack forum hack forum warez script hacking forum loca forum hack forum Tarafbet