Ana Sayfa Sağlık 15 Ekim 2021 117 Görüntüleme

Sedef hastalığı belirtileri ve tedavi yöntemleri

Sedef hastalığı, çok faktörlü yani, faktörlerin olumsuz bir kombinasyonu ile geliştiği kronik bir hastalıktır. İskelet sistemindeki patolojik değişiklikler ile karakterizedir.

Hastalık, cilt yüzeyinin üzerinde kırmızı tonlarında, çok kuru, kabarık lekelere ve birbirleriyle birleşen papüllere neden olur. Sedef hastalığı, artan psoriatik artrit, lenfomalar, kardiyovasküler hastalık, Crohn hastalığı ve depresyon riski ile bağlantılıdır. Psoriatik artrit, sedef hastalığı yaşayan bireylerin yüzde 30’unu tesirler.

SEDEF HASTALIĞININ NEDENLERİ

Sedef hastalığının ortaya çıkma nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Lakin kalıtsal yatkınlık, hudut, endokrin ve bağışıklık sistemlerindeki değişiklikler sedef hastalığının gelişiminde rol oynar. Bu hastalığı tetikleyebilecek faktörler de vardır. Örneğin kronik enfeksiyonlar, psiko-duygusal gerilim, alkol ve toksik hususlar sedef hastalığını tetikleyebilir.

Sedef hastalığı görülme riski ayrıyeten yaş, bölge ve etnik kökene de bağlıdır. Bu farklılıklardan çevresel ve genetik faktörlerin bir kombinasyonunun sorumlu olduğuna inanılmaktadır.

Sedef hastalığının ana genetik nedeninin, altıncı kromozomdaki majör histokompatibilite kompleksi (MHC) bölgesinde yer alan HLA-C geni olduğu düşünülmektedir. Bu gen, kişinin kendi ve yabancı hücrelerini tanıması için gereklidir. Gendeki mutasyonlar, bu fonksiyonun bozulmasına ve bağışıklık sisteminin kendi cilt hücrelerine saldırmasına neden olabilir.

HLA-C genindeki mutasyonların, sedef hastalığı riskini 3 ila 5 kat artırdığı bilnimektedir. Sedef hastalığı, kronik inflamatuar bir deri hastalığıdır. Bu hastalık yetişkinlerde daha fazla görülür. Ayrıyeten risk faktörlerinin streptokok enfeksiyonları, sigara, obezite ve gerilimi içerdiği bilinmektedir.

Hastalığın gelişimi için risk faktörleri şunlardır:

– Mikroplar, çeşitli mantar çeşitleri, mikoplazma

– Nöropsikiyatrik travma, gerilim

– Endokrin hastalıkları, diyabet, tiroid hastalıkları

– Kronik enfeksiyonlar, bilhassa streptokok

– İmmün yetmezlik durumları

– Güneş ışığının tesiri

– Hormonal bozukluklar

– Yağ ve protein metabolizması bozuklukları

– Cilt ve eklem yaralanmaları

Erkekler ve bayanlar sedef hastalığı içni tıpkı risk oranına sahiptir. Sedef hastalığı her yaşta başlayabilir, fakat en sık 15-25 yaşları ortasında ortaya çıkar. Sedef hastalığı olan bireylerin yaklaşık üçte birine, 20 yaşından evvel hastalık teşhisi konulduğu bilinmektedir.

SEDEF HASTALIĞI BELİRTİLERİ

Hastalığın belirtileri, evreye bağlı olarak yoğunlukta değişir.

Sedef hastalığında görülen en yaygın belirtiler şunlardır:

– İltihap bölgesinde şiddetli yanma ve kaşıntı

– Ciltte gerginlik hissi

– Eklemlerin şişmesi ve eklem ağrısı

– Hassas parmak uçları

– Diş eti iltihabı

Yaralar bedenin farklı yerlerinde görünse de tipik yerleşim yerleri dirsekler ve dizler, sakrum (omurganın alt kısmında büyük, üçgen halli kemik) ve alt sırttır. Baş derisi de sıklıkla etkilenir. Bu tip seboreik sedef hastalığı olarak isimlendirilir. Cildin bükülme noktalarında ve kıvrımlarında yaralar oluşmuşsa (bu dirsek ve diz eklemlerinin iç yüzeyi, kasık ve koltuk altı, göğüs altı bölgesi olabilir), o vakit bireyde aykırı sedef hastalığı vardır. Hastalığın bu formu ile lekeler pürüzsüz ve pulsuz olacaktır. Avuç içi etkilendiğinde, bu yerlerdeki cilt sertleşir, çatlar ve pul pul dökülür.

Patolojinin ayırt edici özelliği, psoriatik üçlü yahut Auspitz üçlüsüdür. Bu, bir tabibin teşhis koymasının daha kolay olduğu bir hastalığın eşsiz belirtilerinin bir koleksiyonudur.

Üç fenomenden oluşur:

1. Stearin lekesi olgusu. Kazıma sırasında cilt güçlü bir biçimde soyulur. Vakitle, pullar papülden ayrılır.

2. Bir psoriatik sinemanın semptomu, polietilene benzeyen ince bir hücresel doku katmanının papülden çıkarılmasıyla karakterize edilir.

3. Bireyde plağın ayrılmasından sonra, yüzey kılcal damarları küçük kan noktaları formunda ortaya çıkar.

SEDEF HASTALIĞI TİPLERİ

Belirtilerin tabiatında ve ciltteki oluşumların görünümünde farklılık gösteren 8 tip sedef hastalığı vardır:

Sedef Hastalığı

Olağan sedef hastalığı (psoriasis vulgaris) gormunda, kırmızı-pembe, bazen koyu kırmızı renkte döküntüler (papüller) ortaya çıkar ve yüzeylerinde beyaz-gri pullar vardır. Bu tip sedef hastalığında lezyonlar deride, üst ve alt ekstremitelerde ve başta gelişebilir

En sık görülen tiptir. Hastaların yüzde 80’inde bu tip sedef hastalığı vardır. Patoloji geliştikçe, döküntüler yavaş yavaş çeşitli form ve boyutlarda plaklar halinde birleşir.

Eritrodermik Sedef Hastalığı

Eritroderma sedef hastalığı (eritrodermik sedef hastalığı), çoklukla beden yüzeyinin yüzde 90’ından fazlasını kaplayan cildin iltihaplanmasını ve dökülmesini içerir. Buna şiddetli kuruluk, kaşıntı, şişme ve ağrı eşlik edebilir. Bu tip, rastgele bir sedef hastalığından gelişebilir. Çoklukla sistemik glukokortikoidlerin birdenbire kesilmesinin bir sonucudur. Ayrıyeten alkol, gerilim, enfeksiyonlar (özellikle soğuk algınlığı) tarafından da tetiklenebilir. Sedef hastalığının bu formu, şiddetli iltihaplanma ve pul pul dökülme bedenin sıcaklığı düzenleme ve cilt bariyeri fonksiyonlarını yerine getirme yeteneğine müdahale ettiğinden ölümcül olabilir.

Püstüler Sedef Hastalığı

Püstüler sedef hastalığı, bulaşıcı olmayan irin (püstüller) ile dolu şişlikler olarak ortaya çıkar. Altlarındaki ve etrafındaki deri kırmızı ve hassastır. Püstüler sedef hastalığı cildin saece bir yerinde görülebilir yahut bedenin tüm bölgelerinde daha yaygın olabilir. Kollarda ve bacaklarda sık görülür.

Aksi Sedef Hastalığı

Fleksör sedef hastalığı olarak da bilinen zıt sedef hastalığı, cildin pürüzsüz, iltihaplı bölgeleri olarak görünen yerlerde ortaya çıkar. Lekeler ekseriyetle deri kıvrımlarını, bilhassa cinsel organ etrafında (uyluk ve kasık arasında), koltuk altlarında, deri kıvrımlarında, göğüs altında görülür. Yaralanmaların ve enfeksiyonların bu sedef hastalığının gelişiminde rol oynadığı düşünülmektedir.

Guttat Sedef Hastalığı

Döküntülerin rengi sıradan sedef hastalığı ile birebirdir, lakin çoklukla küçüktür, 2 ila 4 milimetredir. Ayrıyeten gövde, üst ve alt ekstremitelerin derisinde lokalize olabilirler. Döküntülerin kendisi su damlası üzere görünür ve cildin yüzeyinin biraz üzerinde yükselir.

Guttat sedef hastalığı ekseriyetle birinci olarak bir streptokok enfeksiyonundan sonra, tipik olarak streptokok boğaz ağrısı yahut streptokok farenjitinden sonra gelişir yahut kötüleşir.

Artropatik Sedef Hastalığı

Artropatik sedef hastalığına psoriatik artrit de denir. Klinik belirtileri büyük ölçüde değişen ve sıklıkla deri ve tırnak problemleriyle birlikte ortaya çıkan bir kronik inflamatuar artrit formudur. Eklemlerin ve etrafındaki bağ dokusunun iltihaplanması parmakları ve ayak parmaklarını tesirler ve bu da şiddetli şişmeye neden olabilir. Psoriatik artrit ayrıyeten kalçaları, dizleri, omurgayı ve sakroiliak eklemi (sakroiliit) etkileyebilir. Sedef hastalığı olan bireylerin yaklaşık yüzde 30’u psoriatik artrit yaşar. Hastalığın cilt belirtileri çoklukla olayların yaklaşık yüzde 75’inde artritik semptomlardan evvel ortaya çıkar. Bu nedenle hastalığın erken teşhisi ve tedavisi değerlidir.

Onikodistrofi

Tırnak sedef hastalığı olarak da isimlendirilen psoriatik onikodistrofi, tırnakların görünümündeki değişikliklerle karakterizedir. Bu çeşit bir hastalık, sedef hastalığı olan şahısların yüzde 40-45’inde ve psoriatik artritli şahısların yüzde 80-90’ında görülür. Bu değişiklikler, tırnaklarda ve tırnak yatağında renk değişikliği (sararma, beyazlama yahut grileşme), tırnakların üzerinde ve altında nokta, leke, enine çizgilerin ortaya çıkması, tırnakların altında ve etrafında derinin kalınlaşmasının rastgele bir kombinasyonunu içerebilir. Katmanlaşma ve kalınlaşma olarak, tırnakların büsbütün kaybolması (onikoliz) yahut kırılganlığın artması riski vardır.

Oral Sedef Hastalığı

Ağızdaki sedef hastalığı, çoklukla hem cildi hem de ağzı etkileyen öbür bir yaygın hastalık olan liken planusun tersine çok enderdir. Sedef hastalığı ağız astarını etkilediğinde, asemptomatik olabilir yahut beyaz yahut gri-sarı plaklar olarak ortaya çıkabilir. Lisan çatlakları, oral sedef hastalığı olan bireylerde yaygındır ve sedef hastalığı olan bireylerin yüzde 6,5 ila 20’sinde meydana geldiği bildirilmektedir.

SEDEF HASTALIĞI BASAMAKLARI

Sedef hastalığı üç kademeden oluşur: İlerleyici, durağan ve gerileyen.

İlerici

Bu evre, cildin yavaş yavaş bedenin öbür bölgelerine yayılan ve birebir vakitte boyut olarak artan çok sayıda nodüler döküntünün görünümü ile karakterizedir. Etkilenen bölgeler rahatsızlığa ve şiddetli kaşıntıya neden olur. Plaklar ıslanırsa enfeksiyon riski vardır.

Durağan

Durağan basamakta yeni plaklar oluşmaz ve eski plaklar kaybolmaz. Bilakis, bir kabuk yahut pul ile kaplanmaya başlarlar.

Gerileyen

Gerileme basamağında, plak sayısı azalmaya başlar, ciltte hafif pigmentli lekeler bırakarak büsbütün kaybolabilirler. Bu etabın tam bir güzelleşme olmadığını unutmamak kıymetlidir. Bilhassa tedavi edilmezse ve sıhhatsiz bırakılırsa sedef hastalığı tekrarlayabilir.

SEDEF HASTALIĞINDA TEŞHİS VE TEDAVİ

Hastalığın birinci belirtisinde bir doktora danışılmalıdır. Sedef hastalığının karakteristik özellikleri pullu, plaklar, papüller yahut ağrı ve kaşıntıya neden olabilen cilt lekeleridir. Bunlar kabarcıklar yoksa egzamadan farklıdır. Teşhis çoklukla özel kan testleri gerektirmez. Gerekirse, hekim etkilenen bölgeden kazıma yapabilir. Sedef hastalığı ilerlerse yahut şiddetliyse, kan testlerinde, faal bir inflamatuar, otoimmün, romatizmal sürecin yanı sıra endokrin ve biyokimyasal bozuklukların varlığını doğrulayan anormallikler aranabilir. Hastalık dermatit ve egzama üzere başka cilt hastalıkları ile karıştırılabilir.

Sedef hastalığının tedavisi, döküntünün formuna, evresine, tabiatına, sedef hastalığının alevlenmesine neden olabilecek faktörlere bağlıdır. Tedavi, çeşitli ilaçların kullanılmasıyla yapılır. Ayrıyeten cildin fotoaktif unsurlar ve ultraviyole radyasyonun birleşik tesirine maruz kaldığı PUVA tedavisi de uygulanmaktadır.

Etkilenen bölgelere çeşitli merhemlerin uygulanmasıyla da tedavi yapılabilir. Bu çeşit ilaçların çok çeşitlidir, lakin ilacı sadece hekim seçmelidir.

Sedef hastalığı için retinoidler, immünosupresanlar (vücudun bağışıklık reaksiyonunu baskılayan ilaçlar), steroidler ve D3 vitamini ilaçları üzere ilaçlar da kullanılabilir. Birçok yan tesirleri vardır, bu nedenle bu ilaçları denetimsiz bir halde almamak gerekir. Ayrıyeten, monoklonal antikorlarla sedef hastalığının tedavisinde yüksek bir verimlilik vardır. Hastalığın gelişiminden sorumlu amaçları seçici olarak tanımlarlar.

Sedef hastalığı için UV tedavisi, ultrason tedavisi ve duygusal gerilimi gideren, nörojenik bozuklukların tedavisine yardımcı olan çeşitli fizyoterapi metotları de kullanılmaktadır.

Ozon tedavisi de sıklıkla kullanılır. Ağrıları yatıştırıcı tesirinin yanı sıra tedavi edici tesirleri de vardır.

Sedef hastalığının önlenmesi için sağlıklı bir hayat biçimi sürmek, alkollü içecekleri ve kızarmış, tuzlu, yağlı yiyecekleri diyetten çıkarmak ve iyi yemek gerekir. Cildinize uygun formda bakmanız değerlidir. Sert lifler yumuşak bir sünger yahut pamuklu bezle değiştirilmelidir ve olağan sabun, pH açısından nötr bir sabunla değiştirilmelidir. Duştan sonra cilt bir havluyla ovulmamalıdır, nazikçe kurutulmalıdır. Doğal kumaşlardan yapılmış ve vücuda uygun giysiler giymek daha güzeldir. Ayrıyeten şiddetli gerilimden kaçınılmalıdır.

Ensonhaber

hack forum hacker sitesi hack forum gaziantep escort gaziantep escort Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı beylikdüzü escort
izmit escort Ataşehir escort ankara escort bostancı escort kadıköy escort muğla escort hack forum bahis forum forum bahis onwin babilbet fethiye escort slot siteleri deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler en güvenilir casino siteleri hack forum warez forum hack forum warez forum hack forum warez forum deneme bonusu deneme bonusu