Ana Sayfa Yaşam 14 Aralık 2020 2 Görüntüleme

Boşanma Avukatı ile 11 Soru-Cevap

1-) Boşanma Avukatı Fiyatları Ne Kadar? (İstanbul Anadolu-Avrupa Yakası)

Boşanma davası açacak olan kimselerin en merak ettiği mevzu boşanma davası avukatları ne kadar alır, bir dava açmak istesem avukata ne kadar fiyat ödemem gerekir sorularıdır. Bir avukatın görülecek boşanma davasından ne kadar fiyat alacağı boşanma davasının cinsine, evrakın bulunduğu kademeye, masrafına ve davanın açıldığı yer mahkemesine nazaran değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle sabit rastgele bir bedel söylenmesi mümkün değildir.

Lakin Türkiye Barolar Birliğinin her yıl yayınlanan Avukatlık Taban Fiyat Tarifesinin altında bir fiyat olmaması şartıyla dava ismine belirleyecektir. Boşanma davaları meşakkatlidir, takibi ve detayı çok olan belgelerdir. Bu nedenle boşanma sürecine ait avukatlar yahut hukuk ofisi görüşmelerinde belirtilen bedeller değerlendirirken bu konu da göz önünde bulundurulmalıdır.

2-) Boşanma Avukatı İstanbul’da Hangi İlçelerde Daha Çok Aranıyor?

Son vakitlerde boşanmanın arttığı, evlilik oranlarının ise düştüğü haberleri gündem olmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) datalarına nazaran 2019 yılında boşanmaların bir evvelki yıla nazaran 6.5 arttığı belirtilmiştir. İstanbul boşanma oranı yüksek olan bir kenttir. İstanbul’da ise en çok boşanmanın Esenyurt ilçesinde olduğu TÜİK tarafından belirtilmiştir. İstanbul’da birden fazla adliye bulunmaktadır ve aşikâr ilçeler aşikâr adliyenin yetki hudutları içindedir.

Boşanma avukatı tercih eder iken Bakırköy ilçesinde açılacak olan boşanma davası Bakırköy Adliyesinde; Küçükçekmece ilçesinde ise Küçükçekmece Adliyesinde, Ataşehir, Kartal, Sultanbeyli, Ümraniye, Sancaktepe, Pendik, Üsküdar, Maltepe, Kadıköy ilçelerinde açılacak olan boşanma davası için ise İstanbul Anadolu Adliyesinde, Bahçeşehir, Esenyurt, Beylikdüzü boşanma davası için Büyükçekmece Adliyesinde, Şişli’de açılacak olan boşanma davası İstanbul Adliyesinde, Gaziosmanpaşa boşanma davası açacak olan davacının avukatı ise Gaziosmanpaşa Adliyesinde, Gebze’de açılacak olan boşanma davası ise Gebze Adliyesi’nde görülecektir.

Davanın açılacağı yer konusunda boşanma davasına bakan avukatlar ile görüşerek o yerdeki davalara bakıp bakmadığı, farklı yerde ise masrafın ne kadar olacağı kesinlikle sorulmalıdır. Boşanma davasına bakacak olan avukatı İstanbul kentinden tercih edebilirsiniz, lakin hangi yakada ofisinin olduğu kıymet taşımaktadır.

Türk Uygar Kanunu’na nazaran boşanma davalarında yetkili mahkeme tarafların ortak olarak son 6 ay birlikte yaşadıkları yer olup dava açmadan evvel hangi yer istikametinden mahkemenin yetkili olduğu bilinmeli ve hangi adliyeye bağlı olduğu araştırılmalıdır. Misyonlu mahkeme ise aile mahkemesi olup aile mahkemelerinin olmadığı yerlerde ise asliye hukuk mahkemelerinin vazifeli olduğu bilinmelidir.

3-) En Düzgün Boşanma Avukatı Diye Bir Şey Var Mıdır?

En ünlü boşanma avukatını, İstanbul’un en iyi boşanma avukatını tuttum, velayet davasında en iyi avukat ile anlaştım üzere cümlelerini birçok vakit duyarız. Lakin her şeyden evvel bilinmesi gereken bir şey var; o da boşanma avukatı diye bir tabirin yanlışsız olmadığı istikametindedir. Bir avukatın kendisini boşanma avukatı olarak tanıtması yasal değildir, zira hukuk fakültesinden mezun olup ruhsatnamesini alan her avukatın rastgele bir alan üzerinde uzmanlaşıp yalnızca o alandan dava alma üzere bir mecburiliği bulunmamaktadır.

Ruhsatnamesini alan her vekil, her alandan tercihine nazaran dava almaktadır. Bunun yanında bir avukatın kendi alanında deneyimli olup olmadığına dair ölçütü ise olmayıp değerli olan Hukuk Muhakemeleri Kanunu, aile hukuku ve boşanma ile ilgili yerleşmiş Yargıtay kararları, Türk Uygar Kanunu’na hâkim olan, tecrübe ve deneyim sahibi olan şahıslardır. Deneyimli boşanma avukatı istiyorum demek yerine birlikte çalışacağınız avukata boşanma evrakları ile ilgilenip ilgilenmediğine, aile hukuku ile ilgili ve boşanma davalarında çalışıp çalışılmadığı sorulmalıdır.

Ayrıyeten boşanma müşavere çizgisi, boşanma avukatı telefon numarası başlıklarını taşıyan İnternet site yahut telefon çizgilerinden uzak durulması gerektiği, bu üslup sitelerin hukuka uygun olmadığı bilinmelidir. Aile hukuku ve boşanma mevzularında deneyimli olan avukatı bu şekil yerlerden bulunması yanlışsız değildir, türel savaşınız için yasal olmayan sitelerden yardım beklemek son derece yanlıştır. İstanbul Anadolu yahut Avrupa Yakasında açılacak olan davalarda aile hukuku yahut boşanma konusunda tavsiye yahut etraf araştırması ile bulmak daha sağlıklı olacaktır. Boşanma davalarına bakan avukatlar, evrak takibi yanı sıra müvekkilinin belgesi üzerindeki hassasiyetini ve taleplerini pek tahlil edebilecek potansiyele sahiptir. Boşanma davaları takibi daima yapılması gereken, adliye ve mahkemelerin yoğunluğunda uğraş edecek birisi ile çalışılmalıdır.

4-) Boşanma Davası Avukat Fiyatı Neye Nazaran Farklılık Gösterir?

Öncelikle boşanma davası fiyatı, Türkiye Barolar Birliğinin her yıl yayınlamış olduğu Avukatlık Taban Fiyat Tarifesi altında bir fiyat olamayacaktır. Tarife üzerinden belirlenecek fiyat ise evrakın tipine nazaran değişkenlik gösterecektir. İstanbul’da boşanma avukatı fiyatları ise İstanbul Barosu’nun her yıl tavsiye ettiği bedele alışılmış fiyat olup mutabakatlı yahut çekişmeli boşanma davası olup olmadığı da davanın fiyatını etkileyecektir. Mutabakatlı boşanma davası, çekişmeli boşanma davasından daha kısa sürdüğünden daha düşük bir bedelde olacaktır. Mutabakatlı boşanma davası, taban fiyattan az olamayacaktır.

Başka dava çeşidinde ise toplanacak olan kanıtlar, belgedeki iş yükü yahut sürecin uzaması üzere durumlar fiyatın daha çok artmasına yahut azalmasına vesile olacaktır. Örneğin; haysiyetsiz hayat sürme nedeniyle açılacak boşanma davasında eşin haysiyetsiz hayat sürdüğü, sabıkası var ise geçmişteki sabıka bilgisinin çıkarılması, tüm bu nedenlerle evliliğin çekilmez hale gelmesi üzere nedenlere dayandırılması ve ispatlanması emek gerektiren davalardandır. Bu nedenle boşanmaya bakan vekili arayarak ya da ofiste bağlantı kurarak boşanma avukatı fiyatları ya da masrafları konusunda bilgiyi evvelden edinmekte yarar vardır.

5-) Mutabakatlı – Çekişmeli Boşanma Avukat Fiyatı Neden Farklıdır?

Mutabakatlı yahut çekişmeli boşanma davasının fiyatları, evrak üzerinden harcanacak olan emeğe nazaran farklılık göstermektedir. Mutabakatlı boşanma davasında çekişmeli boşanma davasında olduğu üzere birden fazla duruşma olmamakta, yalnızca bir celse ile boşanma gerçekleşmektedir. Lakin başkasında en az iki ya da üç duruşma ile sürdürülen bir dava olup dava açıldığı vakit dahi yaklaşık 1-1,5 ay kadar süren dilekçeler teatisi bulunmaktadır.

Mutabakatlı boşanma davasında şahit ya da rastgele bir kanıta ihtiyaç bulunmaz iken çekişmeli boşanmada tarafların her biri tezini kanıtlamak niyetiyle kanıt sunmaktadır. Her iki dava ortasındaki farklara bakılacak olursak bir avukatın mutabakatlı olmayan boşanma davasında takip edeceği konular ve sürecin uzunluğu kelam konusu olduğundan çekişmeli boşanma davası, mutabakatlı boşanma davasından daha uzun sürmektedir.

6-) Mutabakatlı Boşanmada Avukat Gerekli Mi?

Mutabakatlı boşanma davasına dair yorumları incelediğimde ekseriyetle mutabakatlı boşanma davasına avukat gerek olmadığı tarafında görüş olduğunu fark ettim. Mutabakatlı boşanma davasında vekile gerek olmadığı fikri son derece yanlıştır. Çekişmeli boşanma davasında olduğu üzere dilekçeler etabı, evrak takibi ve kanıtlar kısmı bulunmayabilir fakat mutabakatlı boşanma davasında tarafların imzalayacağı protokolü hazırlamak türel bilgi ve deneyim gerektiren işlerdendir.

Mutabakatlı boşanma protokolü, ileride tarafların bir kere daha hukuksal sorun yaşamaması ve kaybının olmaması ismine profesyonel birisi tarafından hazırlanması gereken bir protokoldür. Türel bilgi ve deneyimi olmayan birisi tarafından protokol düzenlemesi halinde taraflar vakit ve hukuksal kayıplar yaşayabilecektir. Tüm bu nedenlerle İstanbul’da uzman boşanma avukatına başvurulmalıdır.

7-) Boşanma Avukatı Arıyorum Diyenler Neye Dikkat Etmeli?

Bir tüzel sorunda vekil nasıl bulunur, bir avukat tercihinde nelere dikkat edilmeli değerli bir bahistir. Aslında ülkemizde aşikâr bir alanda uzmanlaşıp yalnızca o davalara bakan avukatların olduğu bir sistemimiz mevcut değildir. Bir avukatın kendisini boşanma avukatı ya da uzman boşanma avukatı olarak kendisini tanıtması hukuken hakikat değildir. Bizler her alandan dava alabilir; fakat bilhassa boşanma, velayet, mal rejiminin tasfiyesi, nafaka, tazminat konularında kendisini geliştirmiş ve belgeyi tercihen bu alanlardan alan avukatlar vatandaşlar ortasında boşanma avukatı halinde anılmaktadır.

Çekişmeli yahut mutabakatlı boşanmada vekille birlikte belgede çalışılıp vakit harcanacağından öncelikle seveceğiniz ve güveneceğiniz birisi tercih edilmelidir. Bilhassa çekişmeli boşanma davası 1 yıldan uzun süreceğinden bu kadar uzun vakitte evrak ismine takip, kanıtların toplanılması ve duruşmalara girme üzere basamakların takibi iş ahlakı ve sorumluluğunun şuurunda olan bir kimse tarafından yapılmalıdır. Tüm bu konular dikkate alınarak tercihte bulunulmalıdır.

😎 Çekişmeli Boşanmada Avukat Kural Mı?

Her davanın takibini kişi, kendisi yapabilmekte ve vekil ile belge takibini yapma zaruriliği bulunmamaktadır. Fakat ne olursa olsun her iş, bir uzmanı tarafından yapılmalıdır. Bir dava dilekçesinin Hukuk Muhakemeleri Kanunu’na uygun olması, kanıtların hukuka uygun olarak sunulması, belgenin takibi, müzekkerelerin yanıtının gelip gelmediği, duruşmalara girme üzere tüm konular türel bilgi ve deneyim gerektiren işlerdendir. Alelade birkaç hukuksal kitap okuyan yahut mevzuya vakıf şahısların tavsiyesi üzerine belge takibinin gerçekleştirilmesi ileride geri dönülmez kayıplara neden olacaktır.

Avukat ile evrak takibinin yerine getirilmesi konusunda maddi imkânı olmayan şahısların fiyatsız olarak vekillik hizmeti almak için bulunduğu ilin barosuna başvurmalıdır. Baro, fiyatsız vekillik hizmetinden yararlanmak isteyen kişinin ne tıp evraklar hazır etmesi gerektiği, müracaat için nelerin kaide olduğu konusunda bilgilendirecektir.

9-) Bayan Boşanma Avukatı ile Erkek Ortasında Fark Var Mıdır?

Bayan avukat ile erkek avukat ortasında rastgele bir fark bulunmamaktadır. Bu meslekte cinsiyetin ayırt edici bir farkı yoktur. Yalnız boşanma ya da ceza hukuku davalarında, şahıslar mağdur yahut haksız olduğu bahislerde kendisini temsil edecek vekil tercihinde bilhassa bayan yahut erkek olarak isteyip istemediğine nazaran şekillenebiliyor. Ekseriyetle boşanma davalarında bayanlar mağduriyetinin en iyi bir bayan tarafından anlaşılacağı ya da bir yandan evlilikte haksızlığa uğrayan bir erkeğin bayan gözüyle temsil edileceği fikri ile bayan vekil tercihinde bulunabilmektedir.

Bu durum güç yahut cinsiyet ayrımı olarak değil, kişinin kendisini temsil edeceği kişi olarak mevzuya bakış açısı ile ilgilidir. Evlilik birliğinin bitmesine neden olan olaylarda öbür eşin kusurlarını rahatlıkla anlatabileceği, ziyanının karşılığı olan maddi ve manevi tazminat davası açmak konusunda daha yakın hissedeceği vekil ile çalışmayı tercih edebilecektir. En iyi aile avukatı ya da uzman bir boşanma avukatı tabirlerine takılmadan boşanma yahut boşanmaya bağlı olan mal paylaşımı davasını açmasını istediği ve boşanma sürecinde hukuksal dayanak istediği vekil ile devam etmelidir.

10-) Boşanma Avukatı Tavsiye Olarak Neleri Verebilir?

Taraflar artık boşanma sürecine girmiş, evlilik içerisinde geçen olay ve durumlara ait bir yargılama olduğu ve bu süreçte tekrar tekrar bu olayların yaşanması ya da yinelenmesinin uygun olmadığı belirtilerek müvekkiline yeni hasımlıkların çıkmaması için hareket etmesi tavsiye edecektir. Bunun yanında uzaklaştırma kararı çıkması halinde kanuna uygun bir halde hareket edilmesi gerektiği, belirtilen önlem kararlarına muhalif davranılmaması gerektiği belirtilmelidir.

Boşanma kararı katılaşmadan eşlerin birbirlerine devam eden sadakat yükümlülüğü bulunmaktadır. Bu nedenle boşanma davası açmak ile eşlerin ayrılmadığı hatırlatılarak bir boşanma davası daha açılmasını önlemek hedefiyle eşe olan sadakat yükümlülüğünün ihlal edilmemesi gerektiği tavsiyesi de verilebilecektir. Boşanma davalarının en kıymetli noktası bu husustur, eşler, aile bağının devam ettiği ve sadakat yükümlülüğünün şimdi sona ermediğinin şuurunda olmalıdır.

11-) Uzman Boşanma Avukatı Kimdir?

Bir avukat ismine mutabakatlı yahut çekişmeli boşanma avukatı ya da İstanbul Anadolu Yakası, Avrupa Yakası en iyi boşanma avukatı üzere tabirler her ne kadar kullanılsa da avukatlar açısından etik olmayıp meslek kurallarına karşıttır. Aile hukukunda ve boşanma davalarında kendisini geliştirmiş, bu alanda deneyim edinmiş her hukukçu aslında alanında uzmandır.

Boşanma davası istişare sınırı üzerinden ulaşma imkânı sağlayan her sınır kanuna alışılmamış olup İstanbul boşanma avukatları listesi üzerinden vekil tercihi yapılamaz. Boşanma davasında yahut velayet davası davacı yahut davalı avukatı da olsa emek ve özveri isteyen belgeler olduğundan vekillik hizmeti tam olarak yerine getirilmelidir. Bir boşanma davası avukatı İstanbul’da Üsküdar, Maltepe, Bakırköy, Kadıköy, Esenyurt, Pendik, Bahçeşehir, Sancaktepe, Avcılar’da açılacak tüm boşanma davalarına bakabilmektedir.

Ensonhaber

hack forum gaziantep escort gaziantep escort